משברי בריאות

לא על הגוף לבדו: במשברי בריאות מטפלים גם באמצעות סיוע לנפש

אבחונה של מחלה קשה, כרונית או סופנית היא אירוע חיים קשה ולרוב גם טראומתי למאובחנים ולבני משפחותיהם. אף שהדרך לאבחון דורשת לרוב אינספור בדיקות, הליכים בירוקרטיים, היטלטלות בין מרכזים רפואיים ואי ודאות נוראית, האבחון עצמו אינו מספק הקלה משום שבה בעת יש לו משמעויות רבות שצריך לעכל. התכנים בגוגל ופייסבוק מספקים מידע ומלמדים על ניסיונם של אחרים אך גם מבהילים ולא תואמים את המצב האישי הספציפי.

בעוד שרבים נוטים להתמקד רק בהשלכות הגופניות של מחלה, יש לזכור שמדובר במשבר אישי ומשפחתי לכל דבר. הקשר בין הגוף לנפש הוא דו כיווני – מחלה עלולה לגרום להידרדרות במצב הנפשי ובה בעת מצב נפשי מורכב עלול להוביל להתפתחות מחלה.

בעיות בריאות כרוכות גם בפגיעה בתפקוד ברמה היום יומית ולעיתים אף לתלות בלתי נמנעת באחר. ללא ליווי נפשי הן עלולות להביא למשבר רגשי ומשפחתי, לגרום לדיכאון, לחוסר אונים, אובדן הערך העצמי וחרדות קיומיות. עולמו של אדם שהורגל כל חייו להיות אדון לעצמו וכעת תלוי באחר וזקוק לסיוע בביצוע פעולות בסיסיות, מתערער מן היסוד – וכך גם של קרוביו שעליהם מוטל לסייע לו.

כך, החיים משתנים באופן דרמטי ועל החולה ומשפחתו לגייס כוחות על מנת להתמודד רגשית ומעשית עם המצב החדש, לבנות חיים בעלי איכות ומשמעות, ולחיות בשלום עם המחלה.

באילו מחלות הסיכוי להתפתחות קשיים נפשיים משמעותיים גבוהה?

  • מחלת הסרטן על סוגיה השונים ידועה כגורם שכיח מאוד להתפתחות קשיים נפשיים. הלוקים בה ובני משפחותיהם נאלצים להתמודד עם חרדת מוות ורבים מקרי הדיכאון והחרדה הנלווים שמתפתחים בעקבות גילויה וההתמודדות עמה.
  • מחלות כרוניות ומחלות כאב כרוניות דוגמת סכרת, מחלות לב וכלי דם, אירועים מוחיים, פיברומיאלגיה, אנדומטריוזיס ואחרות מאלצות את המתמודדות והמתמודדים עמן לשנות את אורח החיים מן הקצה אל הקצה.
  • מחלות נוירולוגיות כרוניות דוגמת טרשת נפוצה, פרקינסון ובעיות בעמוד השדרה שמביאות להגבלה בתנועה, לפגיעה משמעותית בכושר העבודה ולכרסום בדימוי העצמי.
  • מחלות רבות אחרות אינן מקבלות הכרה דומה ומביאות לתחושת בדידות ותסכול.

איך שיחה תעזור במקום שבו אין תרופה?

הטיפול הנפשי בחולים ובבני משפחותיהם מאפשר מרחב בטוח לביטוי רגשות קשים דוגמת פחד, עצב, וצער שעולים סביב התפרצות מחלה, אובדן הבריאות והתפקוד וחרדת המוות. גם לכעס יש מקום, גם אם אינו רציונלי ולכאורה לא ניתנת לו לגיטימציה.

הטיפול מסייע להבין את הגורמים הנפשיים להתפרצות המחלה, אם יש כאלו, ומפחית דרסטית את המתח שפועל על הגוף במקביל לתסמינים הפיזיים.

בטיפול ניתנים כלים להפחתת מתח ולפיתוח דרכי התמודדות עם המחלה. במהלכו, נלמד כיצד לבנות זהות חדשה תוך קבלה של המחלה ומגבלותיה. יהיה זה ליווי צמוד בתהליכי שינוי אורח חיים הנדרשים מתוקף המחלה, דוגמת התפקידים המשתנים במשק הבית ואורח החיים חדש.