אני מסייעת לא.נשים
אצלם הגוף מביע את אשר
הנפש לא יודעת לספר

טיפול מקוון

בין קירות הלב- טיפול מקוון אישי ואינטימי

העולם החדש הביא לשיח ואל סדר היום את הטיפול המקוון. זה שבו המטפלת והמטופל/ה יושבים במקומות נפרדים אך מתמסרים לנפלאות הטיפול באמצעות הרשת. אך האמת היא שהטיפול המקוון לא הומצא בתקופת הקורונה ולא הסתיים בדמדומיה. מדובר בטיפול מקובל ונהוג שערכתי עם מטופלים רבים עוד קודם לפרוץ הקורונה.

למי הטיפול מתאים?

הטיפול מתאים לכל מי שמעדיף אותו או שאין לו חלופה אחרת דוגמת מגבלת תנועה או מרחק גיאוגרפי. יש מי שמצליח לחוש בביטחון מלא רק בביתו ויש מי שחפץ בטיפול ממוקד התמחות איתי אך מתגורר ביישוב מרוחק או מעבר לים.

במהלך התקופה הארוכה בה אני מציעה טיפול אונליין, מצאתי את הדרך ליצור עם מטופלים תחושת קירבה , אמון וקשר משמעותי ומועיל, גם דרך מסך. הניסיון שצברתי מאפשר לי לסייע למטופלים להפיק את המירב מהפגישה המקוונת, תוך שאני מנחה כיצד לקיים מפגש אופטימלי גם בהיבט הטכני וגם בהיבט המהותי.

הטיפול המקוון אינו ברירת מחדל אלא אפשרות מצוינת וזמינה המנגישה את הטיפול הנפשי.
מחקרים אחרונים מראים כי בטיפולי אונליין איכות הקשר שנוצר בין המטפל למטופל לא נפגעת ויש לו תוצאות מקדמות משמעותיות לא פחות מטיפול פרונטלי.

יתרונות הטיפול המקוון:

  • ניתן לבחור את המטפל.ת בה את מעוניינת ללא התחשבות במיקום גיאוגרפי
  • חיסכון רב בזמן ועלות נסיעות
  • אפשרות לשמור על רצף טיפולי גם כאשר לא ניתן להיפגש פנים אל פנים, כמו בזמן בידוד, מחלה, שירות צבאי, נסיעת עבודה או חופשה.
  • במקרים רבים בני נוער מרגישים יותר בנוח במדיה מקוונת.

ס' בת 25, מתגוררת באירופה. היא פנתה אלי לטיפול מקוון הודות להמלצות שקיבלה אודותיי. במשך חודשים רבים אנו נפגשות פעמיים בשבוע, בימים ושעות קבועות, בדיוק כמו בטיפול בקליניקה. ס' בוחרת לאן היא מכוונת את המצלמה ובכך מחליטה עד כמה היא רוצה לשתף אותי בחייה, לחשוף את ביתה, חדרה ואת עצמה. לעיתים היא מאוד קרובה למצלמה ולעיתים מתרחקת מעט. לעיתים מישירה מבט לתוך עיניי, לעיתים מסיטה אותו הצידה. ס' התחילה את הטיפול במצב נפשי וגופני קשה. במהלך התקופה חל שיפור משמעותי במצבה, היא לומדת ומתפקדת, יחסיה החברתיים והמשפחתיים השתפרו ומצבה הנפשי התאזן.


ג', בת 40, החלה את הטיפול במפגשים פנים אל פנים בקליניקה. בעקבות משבר גירושין, עברה להתגורר באזור מרוחק. היא נזקקה מאוד להמשיך בפגישות השבועיות באופן קבוע. הצעתי לה טיפול אונליין, ועל אף החשש הראשוני המובן מצידה, הניסיון והבטחון שלי בפורמט טיפול מקוון, סייעו לה להתרגל ולהרגיש בנוח בפגישות שבועיות קבועות, כשהיא בביתה החדש ואני באותה הכורסא שהיא מכירה. ג' סיימה את הטיפול עם שיפור ניכר בבעיה עמה פנתה. הפגישות המקוונות סייעו לה גם בתהליך המעבר ובניית חייה החדשים, כיוון שהרצף הטיפולי נשמר והטיפול המשיך להיות יציב בזמן שחוותה שינוי מטלטל.


*הטיפול מתקיים בעברית או באנגלית

התחומים בהם אני מטפלת